Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Příklady dobré praxe

Broumov: Slabým rodinám pomáhá nové centrum

Tisk E-mail

Devítileté děvče hraje karty a parta kluků se hašteří u internetu. Brzké odpoledne v Centru pro rodinu v Broumově vypadá na první pohled jako kdekterá školní družina, tady ale nabízejí víc. Celé sociálně slabé rodiny tu najdou pomoc, dostanou-li se třeba do dluhů nebo nedokáží řešit školní neúspěchy dětí.


Služba se rozjela před třemi měsíci, a tak si na ni dospělí teprve zvykají. Děti se ale moc nerozmýšlejí. „Přál bych si, aby tu bylo každý den otevřeno ještě aspoň o dvě hodiny déle, moc mě to tu baví. Hrajeme fotbálek, šipky, na počítači, chodíme do tělocvičny. Taky vyrábíme třeba tyhle masky na karneval nebo srdíčka k Valentýnu," ukazuje jedenáctiletý kluk, který bydlí ve Velké Vsi hned nad bývalou školní budovou, která našla nové využití.

Pro děti a mládež jsou tu dva kluby, kde mohou odpočívat, sportovat nebo psát úkoly. Do centra mohou přijít i matky s nejmenšími dětmi, pro něž se tu třikrát týdně otvírá klub v přízemí. Je tu veliký stůl a hrací koberec, učí se tu s dětmi říkadla, cvičí nebo malují.

„Trochu jsme se obávali, že klub dostane nálepku, ale našly si ho z větší části neromské ženy," pochvaluje si Čestmír Horký ze sdružení Romodrom, jež v broumovském centru zajišťuje sociální služby. Podle něj si Broumovští našli cestu do centra překvapivě rychle, hned na Mikuláše přišlo šedesát lidí.

Oporu ve zdejší poradně najdou i lidé, kteří se ocitli ve finančních nebo osobních nesnázích. Hned vedle dveří je na zdi veliký nápis „Řešíme i neřešitelné" a několik nedávných příběhů. Jednomu muži tu pomohli s osobním bankrotem kvůli velkým dluhům, další se potýkali s nezaplacenými účty za elektřinu. Jedna dívka oznámila pohlavní zneužívání a školák si stěžoval na výprasky od rodičů. Radí tu i ohledně nevěry, rodinných vztahů, závislostí nebo shánění práce.

Poradnu už vyhledalo asi pětadvacet lidí. „Opravdu velké problémy řeší lidé kvůli dluhům a exekucím. Poradkyně se pak pro ně snaží dojednat třeba splátkové kalendáře," líčí vedoucí centra Taťána Zavoralová. Nová služba cílí na celé rodiny ze sociálně vyloučených míst. Když třeba přijdou rodiče s dítětem, sociální pracovníci zjistí, co je trápí, a pak s dítětem pracují na zlepšení školních výsledků nebo jeho docházky. Dospělé se zase snaží motivovat, aby se do řešení svých problémů pustili sami.

Návštěvníky nabádají, aby ctili určitý řád a běžné normy. „Učíme dospělé i děti, že máme otevřeno jen v určitých hodinách. Matky si zase zvykají na to, že by měly dát dětem s sebou svačinu nebo je naučit hygienickým návykům," dodává Zavoralová. Díky podobným službám by se poměry v problematických rodinách mohly změnit tak, aby nemuselo docházet třeba k odebírání dětí do ústavů. Agentura pro sociální začleňování, která projekt centra připravila, odešla z Broumova vloni po necelých čtyřech letech působení. Město díky ní získalo 18 milionů korun od Evropské unie a státu na provoz a nové vybavení. Centrum pro rodinu bude z dotace fungovat po dva roky, třetí rok ho bude provozovat město.

„Pokud bude zřejmé, že peníze šly na účelnou věc, nevidím důvod, proč by centrum nepokračovalo i dál. Přál bych si, aby tuto službu využívali lidé, kteří ji potřebují. Podobná příležitost se asi nebude opakovat," míní broumovský starosta Milan Kotrnec.
Na programu centra se podílí Romodrom, sdružení Začít spolu a dům dětí Ulita. To dává naději, že nabídku budou využívat všechny skupiny broumovských Romů. V březnu tam uspořádali den otevřených dveří pro šedesát zájemců. Pro děti plánují různé dílny, diskotéky, turnaje i víkendové akce.

Štěpánka Tůmová

Článek byl uveřejněn 10. března 2012 v hradeckém vydání deníku MF DNES.

Související:
- Popis opatření "Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi" na webu Agentury pro sociální začleňování

Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>