Veselí nad Moravou

Tisk

O lokalitě

 • Lokální konzultantka: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 702 153 416

  Město v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji. Leží na moravsko-slovenském pomezí na řece Moravě 14 kilometrů jižně od Uherského Hradiště. Etnograficky oblast Veselska spadá do regionu Moravského Slovácka se silnou folklorní tradicí.

  V roce 2011 zde žilo 11 748 lidí. Veselí nad Moravou je obcí s rozšířenou působností (ORP). Území ORB je tvořeno celkem 22 obcemi. K 31.12.2012 v nich bylo hlášeno celkem 38 931 obyvatel. Území ORP bylo v roce 2014 zařazeno mezi 9 ORP v Jihomoravském kraji, která jsou hodnocena jako zanedbaná. Důvodem je zejména nadprůměrná nezaměstnanost. Okres Hodonín patří dlouhodobě k okresům s nejvyšší mírou nezaměstnanosti nejen v rámci kraje, ale celé České republiky. Nedostatek pracovních příležitostí a s ním spojený pokles počtu obyvatel a stárnutí populace jsou opakovaně identifikovány jako klíčové problémy města i regionu.

  Město je členem několika dobrovolných svazků obcí (Baťův kanál, Ostrožsko-veselsko) a Místní akční skupiny Ostrožsko-Horňácko.

  Sociálně vyloučené lokality města

  Na území města lze hovořit o třech lokalitách s vysokým potenciálem vyloučení.

  První lokalitou jsou bytové domy v majetku města, které byly postaveny ze státní dotace jako startovací. Celkem se jedná o 41 bytů ve bytovém domě se čtyřmi schody. Během privatizace bytového fondu a rekonstrukce domu v lokalitě Benátky zde byl sestěhován větší počet nízkopříjmových rodin. Domy leží v těsném sousedství starších panelových domů největšího veselského sídliště Hutník. Toto sousedství je častým zdrojem napětí a konfliktů.

  Druhou lokalitu představuje soukromá ubytovna, která dříve byla ve vlastnictví Českých drah a leží v sousedství vlakového nádraží. Zde se ubytovávají rodiny, které přišly o stálé bydlení. Majitel aktuálně (rok 2014) plánuje rozšíření ubytovny i o přilehlou budovu.

  Celkový počet osob ohrožených chudobou a sociálním vyloučením činí je odhadován na 150 s výrazným podílem Romů v této skupině.

  Problémem obou lokalit je nezaměstnanost, zadluženost a nízká vzdělanost obyvatel. Z pohledu majority pak i stoupající napětí a konflikty v soužití, zejména s lidmi z mladší generace. Město v důsledku privatizace disponuje jen omezeným počtem bytů. Ve městě není žádná forma azylového či sociálního bydlení. Vedle oblasti zaměstnanosti, vzdělávání a bezpečnosti se tak právě oblast bydlení stává jednou z klíčových ve vztahu k řešení rizika sociálního vyloučení.

  Přečteno 4501 krát Číst dále ...

 

Na začátek