červen 2017

Milí fanoušci sociální inkluze,

přinášíme vám letošní druhé vydání novinek a zajímavostí z Agentury pro sociální začleňování.

V uplynulých dvou měsících jsme navázali spolupráci se dvěma českými univerzitami a se zástupci Evropské komise jsme navštívili města Děčín a Kadaň, kde jsme společně se zástupci Lokálního partnerství představili konkrétní kroky na pomoc lidem, kteří jsou sociálně znevýhodnění a slabí. Dále jsme se stali jedním z partnerů vzdělávacího festivalu Eduspace v Brně, kde na jednom z hlavních panelů vystoupil náš expert na inkluzivní vzdělávání Vladimír Foist.

Také jsem velmi rád, že se Agentuře podařilo uzavřít spolupráci s dalšími lokalitami, které chtějí aktivně bojovat proti sociálnímu vyloučení a chudobě. V současné době se jedná o 45 lokalit, kde Agentura působí a pomáhá.

Aktuální číslo tematicky věnujeme inkluzivnímu vzdělávání. Připravili jsme pro vás článek s garantkou našeho projektu na podporu inkluze Monikou Tannenbergerovou na téma: Cílem inkluze je přistupovat ke každému dítěti individuálně a reportáž ze základní školy v Blížejově, Všichni hovoříme stejným jazykem.

Přeji vám hezké jarní čtení.

Radek Jiránek, ředitel ASZ

Stalo se

Mapa exekucí ukazuje, kde jsou lidé nejvíce předlužení

Mapa exekucí ukazuje, kde jsou lidé nejvíce předlužení

Praha, 4. 4. 2017 - Unikátní webovou aplikaci, která zpřístupňuje údaje o počtu exekucí po jednotlivých krajích, okresech i obcích, dnes zveřejnily na www.mapaexekuci.cz nevládní organizace Otevřená společnost a Ekumenická akademie. Cílem projektu je nejen usnadnit orientaci v datech, ale skrze kvalitativní výzkum a srovnávací studii různých přístupů k oddlužení osob napříč evropskými zeměmi také vyvrátit obecné představy a mýty o zadlužených lidech.

Agentura pro sociální začleňování začala spolupracovat s Univerzitou Pardubice

Agentura pro sociální začleňování začala spolupracovat s Univerzitou Pardubice

Pardubice, 12. dubna 2017 – Ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek společně s děkanem Fakulty filozofické Univerzity Pardubice podepsali dne 12. dubna 2017 Memorandum o spolupráci. Memorandum představuje vzájemnou spolupráci při vytváření a realizaci politik sociálního začleňování.

Agentura pro sociální začleňování se zúčastnila vzdělávacího festivalu Eduspace

Agentura pro sociální začleňování se zúčastnila vzdělávacího festivalu Eduspace

Brno, 19. – 20. 5. 2017 - Dva dny plné nových trendů ve vzdělávání, setkávání s předními českými i zahraničními experty, diskuzí, workshopů a bohatého doprovodného programu. To je multižánrový vzdělávací festival Eduspace. Klíčová témata ve vzdělávání se probírala v Brně 19. - 20. května a Agentura pro sociální začleňování byla u toho.

Z LOKALIT

Zastupitelé města Varnsdorf včera odpoledne schválili strategický plán sociálního začleňování

Zastupitelé města Varnsdorf včera odpoledne schválili strategický plán sociálního začleňování

Varnsdorf/Praha, 31. 3. 2017 – Zastupitelé města Varnsdorf včera odpoledne schválili strategický plán sociálního začleňování. Městu to může přinést více než 230 milionů korun na řešení jeho problémů.

Kadaň ukazuje, jak se vypořádat s dlouhodobou nezaměstnaností, dlužníky i sociálním napětím

Kadaň ukazuje, jak se vypořádat s dlouhodobou nezaměstnaností, dlužníky i sociálním napětím

Kadaň, 6. 4. 2017 - Město Kadaň včera navštívili zástupci Evropské komise a řídících orgánů evropských sociálních fondů. V Centru sociálních služeb Prunéřov se členové delegace seznámili s projekty, které město i další subjekty ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování realizují na pomoc sociálně slabým.

Vítkovsko a Budišovsko mají plán pro řešení sociálních problémů

Vítkovsko a Budišovsko mají plán pro řešení sociálních problémů

Vítkov/Budišov, 15. 5. 2017 - Města Vítkov, Budišov nad Budišovkou a Čermná ve Slezsku se rozhodla aktivně bojovat proti sociálnímu vyloučení a chudobě. Na konci dubna 2017 schválili zastupitelstva těchto tří měst strategický plán na rok 2017 – 2019, který by jim v následujících letech mohl přinést až 170 milionů korun.

O životě na kadaňském Céčku diskutovali lidé s vedením města

O životě na kadaňském „Céčku“ diskutovali lidé s vedením města

Kadaň, 17. 5. 2017 – O radostech i strastech života na sídlišti „C“ diskutovali ve středu večer jeho obyvatelé s vedením města. Setkání, které zorganizovala městská samospráva společně s Agenturou pro sociální začleňování, se uskutečnila v „Šuplíku“, tedy v prostorách nově zrekonstruovaného areálu Domova dětí a mládeže.

Slavnost květů ve Valči obohatila prezentace sociálních služeb města

Slavnost květů ve Valči obohatila prezentace sociálních služeb města

Valeč / Praha, 22. 5. 2017 – Neziskovky působící v obci Valeč představily v sobotu 20. května své sociální služby návštěvníkům každoroční Slavnosti květů.

Rozhovor s expertem

Monika Tannenbergerová

Rozhovor s odbornicí na inkluzivní vzdělávání Monikou Tannenbergerovou je k přečtení zde.

Reportáž ze základní školy v Blížejově

Reportáž ze základní školy v Blížejově

Reportáž je k přečtení zde.

Inspirace

Bude poledne. Obyvatelé Neratova, vesnice u polských hranic v Orlických horách, šlapou do kopce ke kostelu. Scházejí se k modlitbě. „Anděl Páně zvěstoval Panně Marii…“ Stojím vzadu, mezi holými kamennými zdmi kostela a pozoruju prosklenou střechou nebe. Skleněná střecha ve tvaru kříže podepřená dřevěnými trámy, prosté zdi z neomítnutého kamene a silueta Panny Marie, která se vznáší pod stropem mezi skleněnými křídly andělů – tak dnes vypadá kostel, který se stal symbolem neratovského zázraku. Když tu stojíte, je to zážitek. Připadáte si tak nějak blízko nebe.

Inspirativní článek Zázraky se dějou si můžete přečíst zde.

Pozvánky na akce

Khamoro

Zveme vás na romský festival Khamoro, který se uskuteční ve dnech 28. 5. – 3. 6. 2017 v Praze. Festival se nese v duchu koncertů, výstav, filmových projekcí, workshopů, odborných seminářů a konferencí. V rámci dvoudenní konference, která se uskuteční 2. – 3. 6. 2017 na téma „Kvalitní vzdělávání pro každého“, vystoupí mimo jiné i náš expert na inkluzivní vzdělávání Vladimír Foist. Těšíme se na vás na festivalu.

Pracovní příležitosti

Chcete se stát součástí týmu Agentury pro sociální začleňování? Nyní máte jedinečnou možnost. Podívejte se na naše webové stránky, kde naleznete nabídku volných pozic na pobočkách v Praze, Ústí nad Labem, Ostravě a i přímo v terénu. V případě, že stále studujete a své teoretické znalosti chcete obohatit o ty praktické z oblasti PR, výzkumů a expertní činnosti, tak se neváhejte přihlásit. Více informace naleznete na našem webu v sekci volná místa a stáže.

 

Sdílejte, čtete, prohlížejte a komentujte další zajímavosti sociálního začleňování na našem webu a facebooku.

Agentura pro sociální začleňování © 2017