srpen 2017

Vážení příznivci sociálního začleňování,

na konci léta vám přinášíme další díl novinek Agentury pro sociální začleňování. I v horkých dnech zástupci Agentury pomáhali našim lokálním partnerům po celé České republice, účastnili se debaty o sociálním vyloučení a začleňování v Knihovně Václava Havla a zapojili se do romského festivalu Khamoro.

Uvnitř tohoto čísla naleznete aktuality z lokalit, zajímavý rozhovor s manažerkou ostravského projektu na podporu sociálního začleňování o aktivitách asistentů prevence kriminality, pozvánky na akce na měsíce září a říjen a inspirativní reportáž o dvou romských rodinách, které se snaží pomáhat ve svých komunitách.

Také vám přinášíme tematický článek, který jsme vydali v souvislosti s platností novely insolvenčního zákona od 1. 7. 2017. Článek shrnuje veškeré změny a tematicky navazuje na články z března tohoto roku, které Agentura k tématu oddlužení vydala.

Navíc se v září můžete těšit na informační kampaň na podporu inkluzivního vzdělávání na téma: Škola all inclusive, pro kterou jsme připravili celou řadu inspirativních článků, rozhovorů, videí, fotografií a mnoho dalšího k tématu kvalitního vzdělávání. Kampaň startuje symbolicky první školní den 4. 9. 2017 a poběží až do konce měsíce. Budeme rádi, když se do ní zapojíte.

Sledujte náš facebook a webové stránky.

Hezký začátek září,

Radek Jiránek,
ředitel Agentury pro sociální začleňování

Stalo se

Vláda vzala na vědomí zprávu o činnosti Agentury pro sociální začleňování za rok 2016

Vláda vzala na vědomí zprávu o činnosti Agentury pro sociální začleňování za rok 2016

Praha, 25. června 2017 – Rozšíření vládní Agentury o tři regionální pobočky, zahájení systémové podpory zřizovatelů škol v oblasti inkluzivního vzdělávání nebo návrh řešení obchodu s chudobou prostřednictvím vládního materiálu k bydlení v sociálně vyloučených lokalitách. To jsou klíčové okamžiky roku 2016 v problematice sociálního začleňování.

Khamoro festival bavil Prahu a Agentura byla u toho

Khamoro festival bavil Prahu a Agentura byla u toho

Praha, 2. – 3. 6. 2017 – Plno zábavy, tradiční romské hudby, video projekcí, výstav i odborných seminářů a konferencí. V tomto duchu se nesl festival Khamoro. Ten patří mezi největší a nejznámější romské festivaly na světě. Agentura pro sociální začleňování se tento rok stala jedním z partnerů celé akce a v rámci dvoudenní odborné konference měla i svůj blok týkající se inkluzivního vzdělávání.

Končí byznys s oddlužením. Agentura radí lidem, aby se obraceli jen na akreditované subjekty a neplatili zbytečně více peněz

Končí byznys s oddlužením. Agentura radí lidem, aby se obraceli jen na akreditované subjekty a neplatili zbytečně více peněz

Praha, 11. 7. 2017 – Neúplné informace o tom, co obnáší osobní bankrot, a časté chyby v podaných žádostech o vstup do insolvence. Byznys řady komerčních společností. Za pomoc s oddlužením si navíc tyto firmy často účtovaly absurdně vysoké částky. S tím by měl být od 1. července tohoto roku konec. Vstoupila v platnost novela insolvenčního zákona, která přináší řadu změn.

Z LOKALIT

V Kadani proběhlo první setkání měst ze severozápadních Čech, která řeší bydlení pro chudé i bez zákona o sociálním bydlení

V Kadani proběhlo první setkání měst ze severozápadních Čech, která řeší bydlení pro chudé i bez zákona o sociálním bydlení

Kadaň, 1. 6. 2017 – První setkání Regionální tematické sítě bydlení ZÁPAD se uskutečnilo v prostorách Městského úřadu Kadaň na sídlišti „Šuplík“. Moderovanou diskusi s představením projektů zaměřených na sociální bydlení ve městech z Ústeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje a představením příkladů dobré praxe uspořádala Agentura pro sociální začleňování (odbor Úřadu vlády ČR).

Žlutice a Valeč se zaměřují na pomoc rodinám s dětmi

Žlutice a Valeč se zaměřují na pomoc rodinám s dětmi

Žlutice, 13. 6. 2017 – SOS dětské vesničky spustily na začátku června nový projekt na sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi pro obce Žlutice a Valeč. Program nabídne až 75 rodinám např. pomoc při školní přípravě dětí, pomoc při osvojování finanční gramotnosti nebo s hledáním vhodného bydlení.

Tréninková místa i byty pro lidi v nouzi. Nové projekty města i neziskových organizací mají zlepšit život v Brně

Tréninková místa i byty pro lidi v nouzi. Nové projekty města i neziskových organizací mají zlepšit život v Brně

Praha/Brno, 14. 6. 2017 – Město Brno připravuje projekty sociálního začleňování zaměřené na bydlení, rodinu a zaměstnanost. V úterý je projednala rada a doporučila je schválit zastupitelům na červnovém zasedání. Brnu to může přinést více než 350 milionů korun z evropských fondů na řešení sociálních problémů. 

RUBIKON Centrum umístilo na volný trh práce již 15 znevýhodněných nezaměstnaných

RUBIKON Centrum umístilo na volný trh práce již 15 znevýhodněných nezaměstnaných

Ústí nad Labem, Chodov, 21. 6. 2017 – Centrum Rubikon úspěšně zapojuje dlouhodobě nezaměstnané na volný trh práce, během prvního roku projektu Komplex sociální a pracovní rehabilitace vrátilo do běžného pracovního života 15 klientů..

Rozhovor k tématu...

Rozhovor k tématu…

Pro asistenty je důležité vidět praktický dopad svojí práce, říká projektová manažerka Jana Svobodová o asistentech prevence kriminality.

Celý rozhovor je k přečtení zde.

Inspirace

Inspirace

Reportáž pořadu 168 hodin odvysílaná v neděli 11. 6. 2017 v České televizi přibližuje příběhy dvou romských rodin, které se snaží pomoct své komunitě a být pozitivním příkladem ve společnosti.

Pozvánky na akce

Pozvánky na akce

20. září proběhne konference na téma: Terapie přírodou a pro přírodu v Brně. Účastníci se mohou těšit například na Mgr. Blanku Gaizurovou ze ZŠ Velká Bíteš, která přiblíží využití zahradní terapie při práci s dětmi se specifickými vzdělávacími potřebami.

Jako každý rok se můžete těšit na „Hradecké dny Sociální práce“. Ty se letos tematicky budou věnovat sociální práci jako nástroji podpory sociální změny. Konferenci pořádá Ústav sociální práce Univerzity Hradec Králové, Ministerstvo práce a sociálních věcí a Asociace vzdělavatelů v sociální práci. Konference proběhne 22. – 23. září.

Pracovní příležitosti

Chcete se podílet na skvělých věcech, které Agentura dělá? Pojďte k nám pracovat. Na našich webových stránkách naleznete veškeré volné pozice, které nyní nabízíme v Praze nebo na pobočkách v Ostravě a Ústí nad Labem.

V případě, že jste studentem a chcete získat praxi v oblasti výzkumů, PR nebo expertní činnosti, tak se k nám neváhejte přihlásit na stáž. Veškeré informace naleznete na našem webu ve složce stáže.

 

Staňte se spoluredaktory Newsletteru. Články, zajímavé rozhovory, inspirace týkající se sociální inkluze zasílejte na adresu: info@socialni-zaclenovani.cz nebo sekretariatasz@vlada.cz

Agentura pro sociální začleňování © 2017