červen 2014

Vážení přátelé,

po delší době Vám s omluvou za odmlčení se opět zasíláme souhrn Aktualit z činnosti Agentury pro sociální začleňování a z oblasti sociální integrace. V aktuálním newsletteru najdete odkazy na zajímavé články a rozhovory z poslední doby. V sekci „Napsali o nás“ si můžete přečíst některé mediální výstupy, ve kterých vystupují pracovníci Agentury. Na závěr si můžete prohlédnout některý z pěti videomedailonů, které podrobněji přibližují činnost Agentury nebo některé zajímavé praxe v sociálním začleňování z měst, se kterými Agentura spolupracuje.

Přejeme Vám klidný průběh léta.

HLAVNÍ UDÁLOSTI

MORAVSKÝ BEROUN: BYLI BEZ PRÁCE, TEĎ DOSTALI ŠANCI

V Moravském Berouně a Šternberku Agentura pomohla se zavedením systému prostupného zaměstnávání. Ve třítisícovém městě s vysokým počtem lidí bez práce se nyní podařilo v rámci několika projektů pomoci 38 dlouhodobě nezaměstnaným.

„Nejprve jdou do práce na zkoušku a poté přejdou pod veřejného zaměstnavatele a nakonec do firmy. Místo je dotováno a nastaveno na nejméně rok a tři čtvrtě," objasňuje fungování systému lokální konzultant vládní agentury Martin Navrátil.

Celý článek si můžete přečíst na našich stránkách.

Romy v Kadani na soužití připravíme

T. MĚDÍLEK: ROMY V KADANI NA SOUŽITÍ PŘIPRAVÍME

V Lidových novinách vyšel rozhovor s vedoucím sociálního odboru v Kadani Tomášem Mědílkem. Popisuje v něm fungování integračních programů města, s jejichž zavedením městu pomáhala Agentura.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Romové nemají za úkol se připomínat

M.ŠIMÁČEK: ROMOVÉ NEMAJÍ ZA ÚKOL SE PŘIPOMÍNAT

Rozhovor s ředitelem Agentury pro sociální začleňování o práci ve vyloučených lokalitách, možnostech romské emancipace, participace Romů na integraci a snaze ovlivňovat politiku společenské integrace na vládní úrovni.

I města a obce mohou vytvářet pracovní místa

ALENA ZIEGLEROVÁ: I MĚSTA A OBCE MOHOU VYTVÁŘET PRACOVNÍ MÍSTA

Rozhovor s vedoucí expertního oddělení Agentury pro sociální začleňování Alenou Zieglerovou, o tom jak mohou obce a města pomoci lidem bez práce.

Kadaň: Jak neztratit dech

KADAŇ: JAK NEZTRATIT DECH

Druhý článek v časopise Veřejná správa o spolupráci Agentury a města Kadaň. Tentokrát přináší zkušenosti města s prostupným zaměstnáváním a veřejnou službou, začleňováním romských dětí do základních škol a fungováním sociální firmy.

NAPSALI O NÁS

Stát chce rozšířit bohulibé zakázky

STÁT CHCE ROZŠÍŘIT BOHULIBÉ ZAKÁZKY

Ministryně práce hodlá prosadit, aby se ve veřejných zakázkách uplatňovali nezaměstnaní. Některé obce již tato kritéria zavedly. Město Most se snaží nezaměstnané zapojit do veřejných zakázek od roku 2010. Most dosud takto zadal stavební zakázky za 60 milionů korun. I letos pokračuje: podmínku uplatní u zakázek na stavební práce za 190 milionů korun.

Zde si můžete přečíst celý článek.

ČT 24: Když je lékem na ubytovnu ghetto...

ČT 24: KDYŽ JE "LÉKEM" NA UBYTOVNU GHETTO...

Celé Česko před třemi lety šokovaly záběry počestných občanů, kteří pochodovali Varnsdorfem po boku ultrapravicových radikálů a skandovali "Cikáni do plynu". Trnem v oku jim byly ubytovny pro sociálně slabé. Ve Varnsdorfu dnes opět vznikají nové rozbušky možných konfliktů.

Přečtěte si celý článek zde.

Liga, v níž se kluci z ulice učí, jak bojovat o úspěch

LIGA, V NÍŽ SE KLUCI Z ULICE UČÍ, JAK BOJOVAT O ÚSPĚCH

Pouliční liga, která včera začala v Kadani, slouží dětem, jimž hrozí sociální vyloučení, aby trávily čas smysluplně, osvojovaly si pravidla a navazovaly kontakty s dalšími lidmi.

Přečtěte si celý článek zde.

Události ČT: Nové příručky Agentury pro sociální začleňování pro obce a města

UDÁLOSTI ČT: NOVÉ PŘÍRUČKY AGENTURY PRO SOCIÁLNÍ ZAČLEŇOVÁNÍ PRO OBCE A MĚSTA

V Událostech České televize byla odvysílána reportáž o metodikách a příručkách s dobrými praxemi v sociálním začleňování, které pro obce a města vydala Agentura pro sociální začleňování.

VIDEOMEDAILONY Z AGENTURY

Jak sociální podnikání pomáhá dlouhodobě nezaměstnaným?

JAK SOCIÁLNÍ ZAČLEŇOVÁNÍ POMÁHÁ DLOUHODOBĚ NEZAMĚSTNANÝM?

Další možností, jak snížit dlouhodobou nezaměstnanost lidí s nízkou kvalifikací ve vaší obci, je založení nebo podpora sociálního podniku. Podívejte se, jak funguje takový podnik v Odrách na Novojičínsku.

Jak funguje inkluzivní škola?

JAK FUNGUJE INKLUZIVNÍ ŠKOLA?

V dalším medailonu se můžete podívat na základní školu v Poběžovicích, které se úspěšně daří zapojovat děti s různými hendikepy do běžné školy.

Jak Agentura vybírá místa, kde bude působit?

JAK AGENTURA VYBÍRÁ MÍSTA, KDE BUDE PŮSOBIT?

Další videomedailon představí, jak probíhá výběrové řízení, ve kterém se obce a města hlásí ke tříleté spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování.

Velké Hamry – Co je to situační analýza?

VELKÉ HAMRY – CO JE TO SITUAČNÍ ANALÝZA?

Další z medailonů představuje, jak ve Velkých Hamrech vznikal výzkum s názvem Situační analýza, který Agentura nechává zpracovat pro každé město či obec, se kterým spolupracuje.

Ralsko – Co je to strategický plán sociálního začleňování?

RALSKO – CO JE TO STRATEGICKÝ PLÁN SOCIÁLNÍHO ZAČLEŇOVÁNÍ?

Další ze série videomedailonů o činnosti Agentury přibližuje na příkladu Ralska, jak vzniká strategický plán sociálního začleňování a co může být jeho obsahem. Tento plán je základním vodítkem spolupráce a Agentura jej pomáhá připravovat v obcích a městech, se kterými spolupracuje.

Agentura pro sociální začleňování © 2014
Pro odhlášení ze seznamu příjemnců klikněte {unsubscribe}zde{/unsubscribe}.