Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Napsali o nás

MF DNES: „Těm, kteří chtějí vykročit ze světa ubytoven, pomůžeme“

Tisk E-mail

Slaný, 23.8.2014 - „Říkáme tomu raketa, teda místo, ze kterého bychom chtěli rychle vystřelit pryč. Vím, že starší lidé jsou na naší ubytovně spokojení, ale my mladí toužíme vypadnout. Bydlení tu sice není úplně špatné, máme vestavěné sádrokartonové místnosti ve velké hale, ale jinak je tu situace hrozná. Kdyby mi někdo pomohl najít důstojnější levné bydlení, šel bych hned a postavil se na vlastní nohy," vypráví dvacetiletý romský mladík, který žije na ubytovně Luka v bývalé továrně na Pražské ulici ve Slaném a za „sádrokartonovou tovární kóji" prý platí přes šest tisíc korun měsíčně.

Právě Luka je městem označována za nejproblematičtější ubytovnu ve Slaném, z velké části také proto, že naprosto vázne komunikace mezi radnicí a správcem či majitelem objektu.
Když ale místo navštívíte, drtivá většina zdejších ubytovaných své místo k žití přesto obhajuje.

„Máme teplou vodu, dobré záchody i zahradu, není pravdou, že tu trpíme. Jděte se podívat na městskou ubytovnu," přesvědčuje asi padesátiletý muž z ubytovny.

Turecké záchody, jak tvrdí obyvatelé „konkurenční" Luky, v městské ubytovně Mexiko sice nemají, nicméně ani tímto objektem pro chudší spoluobčany se Slaný rozhodně chlubit nemůže. Řadu let marně čeká na rekonstrukci, což dosvědčují i opadané kusy zdiva domu a ponuré prostředí bytů. Alespoň město nově zřídilo funkci domovníka, který se bude starat o mezilidské vztahy na městské ubytovně. Domů, kde žijí převážně sociálně slabé a chudé rodiny, je ve Slaném a blízkém okolí zhruba sedm.

I město přiznává, že sociální situace se v posledních letech zhoršuje, a napětí ve městě nepopírá. Rozhodlo se předejít krizi a vyžádalo si pomoc vládní Agentury pro sociální začleňování (ASZ). Nespokojeným lidem v ubytovnách tak konečně svítá naděje.

„Vytvoříme skupinu asi třiceti lidí s názvem Lokální partnerství Slaný. Budou v ní zástupci vedení města, neziskových organizací působících ve Slaném, úřadu práce, sociálního odboru, městské policie, Agentury pro sociální začleňování a tak dále," uvedl starosta Slaného Martin Hrabánek. První kroky má ale Slaný za sebou. Již čtrnáct dní městem například procházejí dva noví asistenti prevence kriminality a slaví první úspěchy.

„Našli jsme asi čtyřicetiletého muže, který ztratil práci a stal se z něj bezdomovec, který přespával na nádraží. Ve spolupráci se sociálními pracovnicemi jsme mu našli bydlení. Budeme vyhledávat lidi, kterým je potřeba pomoci," uvedl jeden z terénních preventistů Michal Zupko.

Slaný také již získal osmimilionovou dotaci na pomoc sociálně ohroženým dětem. V deseti školách regionu tak začnou působit psychologové, asistenti pedagogů, rozšíří se doučování, práce s předškoláky a podobně. V širší míře hodlá město také spolupracovat s neziskovým sektorem.

Hlavní prioritou ale nadále zůstává bydlení a sociální ghetta. „Zřídíme sociální a startovací bydlení. Jakousi záchrannou síť pro lidi, kteří se dostali do tíživé finanční situace a nemají dočasně na nájem v soukromých bytech, pro mladé rodiny nebo lidi, kteří již nechtějí živořit v uzavřených světech ubytoven," dodal starosta Hrabánek.

***

FAKTA


Opatření města * pokračovat v „raziích" na ubytovnách * udržet terénní asistenty prevence kriminality * vybudovat systém prostupného sociálního a startovacího bydlení, vznik azylových domů * propojit práci neziskových organizací a města * rozšířit nabídku sociálních služeb ve městě * poskytovat občanům protidluhové poradenství

Eva Havelková


Článek vyšel 23. srpna 2014 ve středočeském vydání deníku MF DNES.


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>