Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Aktuality

Náměstkové ministra Dienstbiera a ředitel Agentury pro sociální začleňování jednali v Mostu se zástupci bytového družstva Krušnohor

Tisk E-mail

Most, 12.10. 2015 - Náměstkyně pro řízení Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR Martina Štěpánková, náměstek ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Marek Ondroušek a ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek dnes navštívili Most a Litvínov. V Mostu se setkali se zástupci bytového družstva Krušnohor, s nimiž jednali o možnostech řešení problémů s některými nájemníky.


 
„První část jednání se zaměřila především na to, jak by Úřady práce i legislativa mohly lépe ošetřit to, aby se část ze sociální dávky přídavek na bydlení určená na opravy a údržbu domů dostala i k bytovým družstvům a nekončila jen u majitelů bytů, kteří je pronajímají,“ popisuje průběh jednání ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek.

Zástupcům bytového družstva dále zástupci Úřadu vlády představili prvky sociálního bydlení, které by mohly být využity v domech, které patří družstvu. Část bytů v nich by tak mohla být vyhrazena pro potřeby sociálního bydlení, na které by byly navázány potřebné podpůrné sociální služby a práce s nájemníky, kteří se aktuálně nacházejí v tíživé sociální situaci. „Tyto návrhy garantovaného bydlení byly zástupci sdružení přijaty pozitivně. Za měsíc se máme v Mostu sejít k dalšímu společnému jednání,“ doplňuje Jiránek.
 
Jako další možné vhodné nástroje, které by mohly pomoci ke zlepšení uvedených situací, představili náměstci a ředitel Agentury například využití domovníků preventistů, kteří již úspěšně fungují v jiných českých městech, nebo třetí stranou mediovaná setkání mezi nájemníky.

Zástupci bytového družstva Krušnohor se v Litvínově (i v Mostu pokud obnoví spolupráci s Agenturou) stanou členy Lokálního partnerství, které Agentura ve spolupracujících obcích zřizuje. Družstvo se tak bude moci stát partnerskou organizací v některých připravovaných projektech z prostředků evropských fondů.

Dnešní jednání se uskutečnilo v souvislosti s peticemi, které v první polovině tohoto roku iniciovali předsedové samospráv a společenství vlastníků bytů v domech, které spravuje bytové družstvo Krušnohor. Nespokojení občané si v nich stěžovali na problémy s některými nájemníky v bytech na litvínovském sídlišti Janov i v Mostu a adresovali je předsedovy vlády Bohuslavu Sobotkovi i ministrovi pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřímu Dienstbierovi.

Město Most ukončilo spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování po čtyřleté spolupráci na konci roku 2012. Nyní město zvažuje, že se přihlásí do výběrového řízení pro 4. vlnu obcí a měst, které budou vybírány pro spolupráci v rámci Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám (KPSVL) (http://www.socialni-zaclenovani.cz/KPSVL). Město Litvínov obnovilo spolupráci s Agenturou v rámci KPSVL, schválilo strategický plán a připravuje první projekty.


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>