Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Aktuality

SOCIÁLNĚ ODPOVĚDNÉ ZADÁVÁNÍ VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK – METODIKA A MANUÁL DOBRÝCH PRAXÍ

Tisk E-mail

Praha, 25.2.2014 – Veřejné zakázky jsou již na řadě míst v ČR i v zahraničí využívány i k podpoře zaměstnanosti různým způsobem znevýhodněných lidí. Přečtěte si podrobnou metodiku i manuál s přehledem dobrých praxí a inspirujte se, jak tuto možnost využít ve vašem městě či obci.SOCIÁLNĚ ODPOVĚDNÉ ZADÁVÁNÍ VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK – METODIKA

Metodika podrobně představuje, jak je možné využít veřejné zakázky ke zvýšení zaměstnanosti lidí s nízkou kvalifikací a dlouhodobě nezaměstnaných.

Účelem této metodiky je zvýšit povědomí veřejných zadavatelů o potenciálních přínosech společensky odpovědného zadávání veřejných zakázek a praktickým způsobem vysvětlit příležitosti, které veřejným zadavatelům nabízí současný právní rámec pro to, aby zohlednili sociální a ekologické aspekty při svém zadávání veřejných zakázek, a tudíž věnovali pozornost nejen ceně, ale rovněž sociální přidané hodnotě.

Metodika podrobně a na konkrétních příkladech ukazuje, jak je možné do veřejné zakázky zapojit např. podmínku zaměstnání určitého počtu dlouhodobě nezaměstnaných osob, různá ekologická hlediska. Metodika uvádí příklady z ČR i ze zahraničí i ukázky z výzkumů a analýz, které se tomuto tématu věnovaly.

Ke stažení:

- Sociálně odpovědné zadávání veřejných zakázek – Metodika (Melková, G., ASZ 2014)


SOCIÁLNĚ ODPOVĚDNÉ ZADÁVÁNÍ VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK - MANUÁL DOBRÝCH PRAXÍ

Manuál představuje konkrétní příklady z České republiky i ze zahraničí, kde a jakým způsobem byly využity veřejné zakázky pro podporu zaměstnanosti dlouhodobě nezaměstnaných a několik dalších příkladů toho, jaké podmínky mohou být využity při zadávání veřejných zakázek pro podporu zaměstnanosti různým způsobem znevýhodněných osob.

Společensky odpovědné zadávání veřejných zakázek je legitimním nástrojem k dosahování sociálních a environmentálních cílů. Veřejní zadavatelé mohou být díky zodpovědnému a moudrému nakupování příkladem pro firmy i jednotlivce, mohou efektivněji vynakládat veřejné prostředky a dosahovat multiplikačních efektů investic.

Většina evropských zemí již nějaké zkušenosti se společensky odpovědným zadáváním veřejných zakázek má, některé země zdůrazňují dosahování environmentálních cílů, jiné jdou spíše cestou vytváření pracovních příležitostí pro osoby ohrožené na trhu práce a dodržování důstojných pracovních podmínek. Je to trend, který nelze zastavit - a přesto v České republice většina veřejných zadavatelů volí raději jednoduchá řešení, ověřené postupy bez inovativního přístupu k zadávání veřejných zakázek.

Tento manuál, přináší příklady dobrých praxí jak z České republiky, tak ze zahraničí. Příklady jsou dokladem odvahy veřejných zadavatelů, kteří dokázali překonat obavy z možného porušení zákona a směrnic EU a rozhodli se vykročit směrem k zodpovědnému vynakládání veřejných prostředků, ze kterého bude mít prospěch celá společnost.

Manuál přináší celkem 17 příkladů z České republiky a 26 příkladů ze zahraničí.

Najdete zde například představení využití podmínky zaměstnávání 10 procent dlouhodobě nezaměstnaných, jak ji uplatnili ve veřejných zakázkách města Most nebo v Karlovarském kraji, to jak město Svitavy podporuje sociální podniky při zadávání veřejných zakázek, podmínkách pro udělení značky Ethnic Friendly zaměstnavatel nebo o sociálních firmách ONZA Jirkov, Srdce a čin nebo Pracovní sobota. Ze zahraničních příkladů si můžete přečíst o příkladech z Velké Británie, o společensky odpovědném zadávání veřejných zakázek v Polsku nebo o tom, jak byla využita kritéria společenské odpovědnosti při přípravách olympijských her v Londýně.

Ke stažení:

- Sociálně odpovědné zadávání veřejných zakázek – Manuál dobrých praxí (Melková, G., ASZ 2014)


Oba materiály - metodika i manuál dobrých praxí - jsou po předchozí domluvě zdarma k vyzvednutí v sídle Agentury (Vladislavova 4, Praha 1) (kontaktní email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ).


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

  • Nebát se tančit

    Video o tom, jak romská dívka z mosteckého Chánova, díky podpoře svého okolí, dokončila SŠ a má v plánu přihlásit se na VŠ.…

    Číst dále ...

Napsali o nás


//]]>