Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Aktuality

Společenství vlastníků bytů krachují, obyvatelům hrozí odpojení od pitné vody. Semináře Agentury pro sociální začleňování mají pomoci situaci řešit.

Tisk E-mail

Ústí nad Labem/Praha, 30. 10. 2018 - Odpojený přívod teplé vody a tepla, zanedbaný stav domů. S takovou situací se potýkají mnohá společenství vlastníků bytů v severních Čechách. Situace se vyhrotila před několika měsíci například na sídlišti Janov, kde jsou byty odpojeny od teplé vody a vytápění a hrozí, že v blízké době budou odpojeny dokonce i od studené vody.

Někteří vlastníci totiž pronajímají byt domácnostem ohroženým sociálním vyloučením, ale dlouhodobě neplatí příspěvky na správu domu a zálohy na služby, i když od svých nájemníků tyto platby přijímají. Pokud je takových vlastníků v domě více, vede to k rychlému nárůstu dluhů za energie a služby. Následky na sebe nenechají dlouho čekat.

„Protože z obcí jako například Chomutov, Litvínov a Jirkov průběžně přicházejí informace o společenstvích, kterým hrozí exekuce, věnuje Agentura pro sociální začleňování a její regionální centrum Západ tomuto problému značnou pozornost," uvádí vedoucí regionálního centra Západ Agentury pro sociální začleňování, Michal Kratochvíl.

V roce 2018 bylo dle lokálních konzultantů vládní agentury identifikováno přes 23 ohrožených společenství vlastníků bytových jednotek. Může se jednat až o tisíc bytů jen v pěti lokalitách, další zatím nezjištěná společenství mohou být na pokraji exekuce.

„Z tohoto důvodu se Agentura pro sociální začleňování pokusila najít cestu, jak těmto problémům předcházet. Připravili jsme metodiku informující o právních postupech a nástrojích k jednání s dlužníky, které umožní zadlužování společenství vlastníků zabránit," doplňuje Michal Kratochvíl.

V materiálu nazvaném „Jak řešit (spekulativní) dluhy vlastníka bytové jednotky?" naleznou předsedové společenství přehledně popsané postupy pro jednání s dlužníkem a způsoby vymáhání dluhu a také vzory důležitých písemností pro vymáhání dluhu.

V současnosti probíhá série seminářů určených zejména pro předsedy společenství vlastníků bytových jednotek, s tvůrkyní metodiky Kristýnou Dolejšovou Kabelovou. První seminář již proběhl v Litvínově 8.10 a další se budou konat 5. 11. v Mostě, 16.11 v Chomutově a poslední proběhne v prosinci v Ústí nad Labem.

Zájemci o účast na semináři se mohou obrátit na p. Terezu Hajduovou na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScriptKe stažení: „Jak řešit (spekulativní) dluhy vlastníka bytové jednotky?" (pdf, 1,34 MB)


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>