Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Aktuality

VIDEOMEDAILONY Z AGENTURY: KRUPKA: Jak v obci zavést systém prostupného zaměstnávání?

Tisk E-mail

Krupka, 8.10.2014 - Prohlédněte si videoreportáž z Krupky, která podrobně představí, jak v obci zavést systém prostupného zaměstnávání.

 

 

Jednou z možností podpory pro města a obce s vysokou nezaměstnaností a velkým počtem dlouhodobě nezaměstnaných je zavedení systému prostupného zaměstnávání.

Ve zkratce jde v tomto systému o to, aby v místě s vysokou nezaměstnaností fungoval na sebe navazující systém zahrnující několik stupňů – prvním stupněm je zaměstnání lidí v rámci veřejně prospěšných prací nebo formou dobrovolnictví, v městských nebo neziskových organizacích. Cílem je, aby si tito lidé obnovili či zachovali pracovní návyky. Pokud se na své pozici osvědčí, navazuje na ni další stupeň, pro který je možné využít společensky účelná pracovní místa, která dotuje Úřad práce. U nich lidé často zůstávají pracovat u stejné organizace, mohou však přejít i na kvalifikovanější práci. Ve třetím stupni již mohou lidé nastoupit na trvalá pracovní místa u zaměstnavatelů, kteří se rozhodnou do systému vstoupit a nabídnout část pracovních míst. Z nich již mohou po čase lidé přecházet na běžná pracovní místa na otevřeném trhu práce (už s určitou pracovní zkušeností, doporučením a zajímavou položkou v životopisu). Systém je variabilní, někde mohou být zavedeny jen některé části – či se předpokládá větší zapojení sociálních firem a nahrazení v prvním stupni veřejnou službou).

Dlouhodobě nezaměstnaní při procházení tímto systémem získají pracovní dovednosti i návyky, mají zajímavou pracovní zkušenost v životopisu, tj. měli by být lépe připraveni uspět na běžném trhu práce. Systém dává šanci lidem, kteří by vzhledem k dlouhodobé nezaměstnanosti měli mizivé šance uspět na otevřeném trhu práce přímo.

Pro města je zavedení tohoto systému zajímavé tím, že mohou získat na některých pozicích pracovníky pro městské organizace (dotované úřadem práce), omezí tak nelegální zaměstnávání ve své obci.


SYSTÉM PROSTUPNÉHO ZAMĚSTNÁVÁNÍ V KRUPCE

Úřad práce v Krupce připravil ve spolupráci s Agenturou projekt, díky kterému získal prostředky na garantovaná pracovní místa a spolupráci zaměstnavatelů pro 1. a 2. stupeň systému prostupného zaměstnávání. V městě tak vzniklo více než 30 pracovních míst pro dlouhodobě nezaměstnané. Prozatím proběhla dvě kola výběru zaměstnanců do 1. stupně systému a jedno kolo výběru zaměstnanců do 2. stupně.

Jedním z těch, kdo takto získal zaměstnání je i Marta Hanzlíková. Ta v rámci systému prostupného zaměstnávání pracovala devět měsíců na veřejně prospěšných pracích v Mateřské školce Sluníčko a nyní zde bude moci zůstat díky pracovnímu místu dotovanému Úřadem práce. „Dostala jsem se sem díky programu Úřadu práce, který mě zaujal. Připravuji a vydávám obědy, mají nádobí, žehlím a mandluji prádlo," popisuje svou práci ve školce.

Související:

 

 


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>