Dana Hrušková a Iveta Kokyová: Do školy jsme chodily rády.

||Dana Hrušková a Iveta Kokyová: Do školy jsme chodily rády.

Dana Hrušková a Iveta Kokyová: Do školy jsme chodily rády.

2022-04-22T13:13:55+02:0012 dubna, 2022|Aktuality|
Dana Hrušková a Iveta Kokyová jsou sestry, narodili se v Hořicích ve Východních Čechách, jejich rodiče pocházejí ze Slovenska.

Dana Hrušková vystudovala střední odbornou školu ekonomickou v Jičíně. Pracovala v mlékárně jako vedoucí provozu, později podnikala. Zaměstnána byla i ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv, později se stala terénní sociální pracovnicí ve sdružení Romodrom. Dnes pracuje jako terénní sociální pracovnice pro národnostní menšiny a cizince na Praze 14.

Iveta Kokyová se vyučila strojní mechaničkou, tuto profesi několik let vykonávala, pracovala i jako uklízečka nebo balička. V současné době je terénní pracovnicí Magistrátu města Hradec Králové, při zaměstnání dálkově vystudovala sociální práci a nyní studuje Romistiku. Píše povídky s romskou tématikou, externě pracuje jako moderátorka a reportérka pro web Romea.cz, a jako lektorka romského jazyka.

Obě sestry se shodují na tom, že do školy chodily rády. „Já jsem školu strašně milovala. A to jen proto, že jsem tam měla skvělý spolužáky,“ říká Iveta Kokyová. Zároveň ale neskrývají, že jim výuka ve škole činila potíže. „Prvouka byl problém,“ dodává Dana Hrušková.
„Já jsem na základní škole nebyla hloupá, já jsem pouze nerozuměla. Romština neobsahuje spoustu slov z češtiny. Tak mě učitelé měli za nevychovanou anebo za hloupou. Třeba když mi něco dali, tak já jsem nepoděkovala,“ vysvětluje Iveta Kokyová.
„Ale Romové neděkují,“ doplňuje Dana Hrušková. „Prostě mi to mezi sebou nemáme, že děkujeme nebo prosíme.“

Celý příběh obou sester si můžete prohlédnout v dalším díle našich krátkých dokumentů o cestách Romů českým vzdělávacím systémem:

 

Tento materiál vznikl za finanční podpory Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání v rámci projektu „Inkluzivní a kvalitní vzdělávání v územích se sociálně vyloučenými lokalitami“, reg. č. projektu CZ.02.3.62/0.0/0.0/15_001/0000586.