Mezinárodní den Romů nabízí nepřeberné množství kulturních aktivit. Diváci je budou moci zhlédnout z pohodlí domova online.

||Mezinárodní den Romů nabízí nepřeberné množství kulturních aktivit. Diváci je budou moci zhlédnout z pohodlí domova online.

Mezinárodní den Romů nabízí nepřeberné množství kulturních aktivit. Diváci je budou moci zhlédnout z pohodlí domova online.

2021-04-07T16:09:35+02:007 dubna, 2021|Aktuality|
Romové po celém světě slaví 8. dubna svůj Mezinárodní den. Tento svátek má za cíl představit romskou kulturu a upozornit na problémy, které se Romů týkají. Ve světě se slaví od roku 1990, v České Republice se mohli občané oslav svátku poprvé zúčastnit v roce 2001. I přes omezení způsobená pandemií, je i na letošek připravena řada zajímavých kulturních akcí, které se konají v online podobě.

Česká filharmonie pořádá 8. dubna 2021 hodin od čtvrt na devět večer v sále pražské La Fabriky mimořádný koncert Kamav tut (Miluji tě) za účasti zpěvačky a sbormistryně Idy Kelarové s kapelou Jazz Famelija a dětským pěveckým sborem Čhavorenge. Koncert bude živě přenášet Česká televize, ale shlédnout ho můžete i na sociálních sítích České filharmonie.

Muzeum romské kultury přichystalo celodenní pásmo online aktivit. Od 10 hodin až do půlnoci se budou zájemci moci účastnit online komentovaných prohlídek hlavní expozice muzea. V 15 hodin začne online streaming koncertu romských hudebníků. Živě si budete moci poslechnout vystoupení brněnských romských hudebních osobností – Zdeňka Lázoka a Barbory Bagárové, Ladislava a Julie Richterových a Pavla a Ireny Dirdových (Gulo Čar).

Spolek Ara Art organizuje třídenní akci s názvem Držíme spolu – L‘ikeras peha. Programem diváky provede houslista a moderátor Vojta Lavička spolu s Claudií Laburdovou. V jeho rámci proběhnou tři koncertní talkshow věnované postupně Tiboru Židovi a jeho gypsy jazzovému uskupení Lače Manuša, skupině Bachtale Apsa, kterou přijde podpořit herečka Bára Hrzánová a romské zábavové kapele Pefek Band. Ve středu 8. 4. proběhne od 18 hodin debata o romské literatuře, kterou zajišťuje vydavatelství KHER. Diskutovat bude zástupkyně vydavatelství Lenka Jandáková s autorkou Renatou Horváthovou, která zde bude mít i autorské čtení. Ve čtvrtek se mohou diváci těšit na kuchařskou show, v níž bude tradiční romská jídla připravovat populární šéfkuchař Pavel Berky a asistovat mu bude jeho sestra, romistka a básnířka Renata Berkyová.

České televize plánuje u příležitosti Mezinárodního dne Romů odvysílat dokument Duše a těla Evy Davidové, věnovaný významné české etnografce, jejíž fotografie z romských osad jsou unikátním svědectvím o životě romského etnika v tehdejším Československu. Portrét Karla Holomka přiblíží život známého romského aktivisty a novináře. Shlédnout můžete také již zmiňovaný koncert Kamav Tut, nebo záznam z loňského ročníku festivalu Khamoro.

Kdo chce oslavit Mezinárodní den Romů pořádnou dávkou romské kultury, má z čeho vybírat. Přejeme všem krásný svátek a doufáme, že si jej náležitě užijete!

 

Odkazy:

Kamav tut – Oslava Mezinárodního dne Romů | Česká filharmonie (ceskafilharmonie.cz)

Slavíme Mezinárodní den Romů on-line – Muzeum romské kultury (rommuz.cz)

Oslavte Mezinárodní den Romů s ARA ART | Ara Art

TV program: Mezinárodní den Romů — Česká televize (ceskatelevize.cz)