Úvodní slovo Mgr. Jany Hanzlíkové, náměstkyně pro řízení sekce bydlení a sociálního začleňování MMR, k publikaci Příruček dobré praxe
Vážení čtenáři,
předkládáme vám soubor dobrých či inspirativních praxí obcí, nestátních organizací, poskytovatelů sociálních služeb a dalších subjektů, které hledají cesty, jak předcházet sociálnímu vyloučení nebo sociální vyloučení a jeho dopady omezit. Příklady, které přinášíme, proto nabízejí řešení nejenom pro obce, na jejichž území se nacházejí sociálně vyloučené lokality, ale i pro ty, které se snaží jejich vzniku předcházet prevencí.
Příklady uvedené v této příručce zahrnují oblasti bezpečí, bydlení, oddlužení, zaměstnávání, sociálních služeb či podpory rodiny, další příklady z oblasti zdraví, komunitní práce a participace budou následovat společně s metodikami. Členění do takto ohraničených kapitol však má přirozeně své limity: Starosti a problémy, kterým čelí obyvatelé vyloučených lokalit i jejich zástupci ve veřejné správě, nelze vždy jednoznačně přiřadit k určitému tématu – potíže s dluhy často generují problémy s bydlením, příčinou dluhů bývají dlouhodobé zdravotní problémy, špatné bydlení se jednoznačně odráží ve výsledcích vzdělávání, to má fatální dopad na pracovní uplatnění a výčet souvislostí tak nebere konce. Z popsaných příkladů je zřejmé, že nejúčinnější pomoc nabízí multidisciplinární přístup týmů, které právě takové souvislosti mapují a snaží se je postihnout ve vzájemné provázanosti, ať už takový přístup vzniká na půdě jedné organizace nebo hned několika, jež se propojí a řešení hledají společně.
Dobré praxe, které přinášíme, nabízejí širokou škálu aktivit či procesů, jenž přinášejí menší či větší posun k lepšímu. Výběr nebyl jednoduchý, protože stanovení objektivních kritérií, která by dobré praxe jednoznačně identifikovala, může být záludné: Kde jsou hranice očekávaného standardu a kde dobré praxe? Lze za dobrou praxi označit procesy, které jsou financované na projektové bázi, a jejich udržitelnost tak není zaručena? Výběr jsme proto činili zejména tak, abychom zohlednili co největší záběr různých příkladů, které nabízejí inspiraci v oblasti sociálního vyloučení, a lze je bez zásadních změn replikovat v dalších organizacích či obcích.
Přeji vám proto zajímavé čtení a pevně doufám, že se inspirace a dobré praxe v oblasti sociálního začleňování budou i díky této publikaci šířit dále.
Září 2021
Jana Hanzlíková
Jednotlivé příručky si můžete stáhnout zde:
Bydlení 2021
Bezpečí 2021
Dluhy 2021
Rodina 2021
Zaměstnanost 2021
Zdraví 2021
Komunitní práce 2021
Metodika komunitní práce 2021
Sociální participace 2021
Metodika sociální participace 2021
Metodika zdraví 2021