SOCIÁLNÍ PODNIK DÁVÁ NOVOU ŠANCI DLOUHODOBĚ NEZAMĚSTNANÝM

||SOCIÁLNÍ PODNIK DÁVÁ NOVOU ŠANCI DLOUHODOBĚ NEZAMĚSTNANÝM
SOCIÁLNÍ PODNIK DÁVÁ NOVOU ŠANCI DLOUHODOBĚ NEZAMĚSTNANÝM2019-02-06T22:29:43+01:00

SOCIÁLNÍ PODNIK DÁVÁ NOVOU ŠANCI DLOUHODOBĚ NEZAMĚSTNANÝM

Sociální podnik Hustířanka služby s.r.o. vznikl díky unikátní spolupráci dobrovolného svazku obcí mikroregionu Hustířanka. Dobrovolný svazek tvoří celkem šestnáct obcí, z Královéhradeckého kraje. Patří k nim například Dubenec, Kuks, Vilantice, nebo Velichovky. Díky vstřícnému přístupu vedení podniku, jsme zde mohli uspořádat jednodenní exkurzi pro naše partnery, kteří o zřízení sociálního podniku uvažují ve svých obcích.

Sociální podnik Hustířanka služby byl svazkem obcí založen zhruba před rokem a v současnosti má šest zaměstnanců. Nabízí druhou šanci dlouhodobě nezaměstnaným a lidem po výkonu trestu, ale zaměstnává i osoby v I. nebo II. stupni invalidity a také žadatele o azyl. Pro pracovníky je výhodou i to, že pracují v místě bydliště a nemusejí platit často vysoké částky za dojíždění do zaměstnání. Díky profesionalitě práce nepracuje podnik pouze na zakázkách pro zakládající obce, ale služby nabízí i na otevřeném trhu. Veřejnost si může objednat například sekání trávy, údržbu zeleně, úklid sněhu, bourací, nebo úklidové práce, truhlářské práce, nebo i malování.

Specifická skupina zaměstnanců přitom vyžaduje odlišný přístup k práci s motivací a osvojováním pracovních návyků. „Často slýchám o špatné motivaci dlouhodobě nezaměstnaných. My svým zaměstnancům vždy poskytujeme informaci, kolik bylo fakturováno a kolik z fakturované částky připadlo na platy. Díky tomu snáze pochopí, jaký vliv má odpovídající pracovní výkon na jejich mzdu,“ vysvětlil během návštěvy starosta obce Dubenec Jaroslav Huňat. Důležitá je také role předáka, bývalého hokejového trenéra, který umí své kolegy správně motivovat a pomáhá jim se zapracováním.

Adaptace na nové místo je usnadněna i poskytováním pravidelného sociálního poradenství, které probíhá ve spolupráci s Farní Charitou Dvůr Králové nad Labem. „Počáteční zděšení z toho, že poradenství zajišťuje řádová sestra, po měsíci zmizelo a někteří z našich zaměstnanců v hovoru s ní tráví mnohem více času, než bylo původně určeno. Jsou díky tomu mnohem vyrovnanější a nabývají sebejistoty, která jim tolik chybí,“ uvedl Jaroslav Huňat.

„Bez sociálního podniku bychom neměli sílu zvládat údržbu zeleně v našich obcích. Díky němu nám zůstali lidé, se kterými jsme v rámci veřejně prospěšných prací pracovali v předchozích letech, a kteří již měli zkušenosti s územím a prací v komunálních službách,“ uzavřel starosta Dubence.

Příběh paní Hany

Netypické pracovní pozice mají dvě zaměstnankyně, dříve dlouhodobě nezaměstnané, které na obecních úřadech pomáhají s úklidem, drobnými kancelářskými pracemi, nebo revizemi bezpečnosti obecního majetku. V malých obcích, kde starostové nejsou zaměstnáni na plný úvazek, tuto pomoc opravdu oceňují. Jednou z nich je paní Hana. Je jí 58 let a prakticky celý život pracovala jako zaměstnankyně kravína. Po odchodu rychle vystřídala několik krátkodobých prací, ale nikde nevydržela dlouho. Kvůli nejistotě zaměstnání se jí snížilo sebevědomí a skončila nezaměstnaná. Nyní, díky sociálnímu podniku, pomáhá na Obecním úřadě ve Vilanticích. Na Obecním úřadě vysoce hodnotí její spolehlivost a iniciativnost. „Lidé mě chválí a já jsem spokojená,“ uvádí paní Hana.

Webové stránky sociálního podniku: http://www.hustirankasluzby.cz/