František Kudry – Nezáleží na oboru, důležité je začít a chtít

||František Kudry – Nezáleží na oboru, důležité je začít a chtít

František Kudry – Nezáleží na oboru, důležité je začít a chtít

2021-10-06T18:08:42+02:0030 září, 2021|Aktuality|
Dělat něco co člověka nebaví a nenaplňuje, si nedokáže představit další hrdina naší minisérie dokumentárních videí, přibližující cestu několika Romů a Romek českým a slovenským vzdělávacím systémem, František Kudry. Přes obtížné začátky se mu podařilo nastartovat kariéru několika rolemi v reklamě, objevil se v seriálu První republika, Ordinace v růžové zahradě, nebo pohádce Kouzelník Žito. Za svůj doposud největší úspěch považuje roli ve filmu My diary, kde hrál po boku Jackie Chana. Jak uvádí, hodně lidí mu píše dotazy, co musí udělat, aby se mohli věnovat herecké kariéře, podobně jako on.

František Kudry pochází ze Slovenského Hlohovce. Na dětství má dobré vzpomínky. Vyrůstal u svých prarodičů a vždy od nich cítil podporu jít za tím, co ho těší a naplňuje. Na základní školu vzpomíná rád a s mnohými spolužáky je dodnes v kontaktu. Nebyl však žákem, který by se se vzorně připravoval na každou hodinu. Bavila ho hudební výchova, nebo dějepis, ale matematika, nebo chemie ho nikdy příliš nelákaly.

Od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu v Hlohovci a po ukončení základní školy nastoupil na konzervatoř v Bratislavě. Ačkoli ho to od dětství táhlo k hudbě a umění, na konzervatoř se mu zpočátku příliš nechtělo. Obával se života na internátě a odloučení od rodiny. Nakonec obavy překonal a dnes je za své rozhodnutí rád, protože studium konzervatoře mu umožnilo věnovat se svým největším zálibám a dělat práci, která ho opravdu baví.

Na důležitost podpory a odhodlání klade František Kudry velký důraz. Sám by chtěl motivovat mladé lidi na cestě za jejich životním snem. Proto také často sdílí fotografie z natáčení a zájemcům o filmovou kariéru, kteří ho oslovují, se snaží poradit možné cesty. „Nezáleží na oboru, důležité je začít a chtít,“ říká. Ačkoli i jeho samotného škola ne vždy bavila, jedním dechem zdůrazňuje: „Vzdělání je opravdu to nejdůležitější.“

Více o Františkovi Kudrym se můžete dozvědět v našem videomedailonku.


Tento materiál vznikl za finanční podpory Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání v rámci projektu „Inkluzivní a kvalitní vzdělávání v územích se sociálně vyloučenými lokalitami“, reg. č. Projektu CZ.02.3.62/0.0/0.0/15_001/0000586.